جغرافیای طبیعی استان گلستان

2. جغرافیای طبیعی استان گلستان

2.5 خلیج گرگان و شبه جزیره میانکاله

 در تمامی سواحل جنوبی دریای خزر تنها یک شبه جزیره وجود دارد که به نام میانکاله خوانده میشود. این شبه جزیره منتها الیه جنوب شرقی دریای خزر قرار گرفته و از جنوب به خلیج گرگان. از شرق به آشوراده و بندر ترکمن و از غرب به مرداب لپو محدود می شود. شبه جزیره میانکاله و خلیج گرگان در حدود 6800 هکتار وسعت دارد. این شبه جزیره با تپه های شنی ساحلی به طول 65 کیلو متر از خلیج گرگان منفک می گردد.فضای شبه جزیره مرغزار و نیمه مشجر بوده که عمده ترین درختچه های آن را انار و تمشک وحشی تشکیل می دهند. اهمیت فراوان شبه جزیره میانکاله سبب شده که به عنوان پناهگاه حیات وحش کشور و ذخیره گاه زیست کره زمین در جهان به ثبت برسد. همه ساله ده ها هزار از انواع پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی و پرندگان خشکی زی و شکاری و دیگر گونه ها به این منطقه مهاجرت می کنند. در این منطقه  همانند سایر مناطق حفاظت شده هر نوع شکار و تخریب زیستگاه ممنوع می باشد. در قسمت شرقی این شبه جزیره آشوراده قرار گرفته که مرکز فعالیت های خاویاری شمال کشور به شمار می رود.

  خیج گرگان 

 میانکاله 

 

  میانکاله 

  
نویسنده : مینا ; ساعت ۱٢:۱٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱ اردیبهشت ،۱۳۸٧

جغرافیای طبیعی استان گلستان

۲.جغرافیای طبیعی استان گلستان

 2.۳ ناهمواری ها

 این استان بین رشته کوه البرز. دشت های جنوبی کشور ترکمنستان کوه های استان خراسان و دریای خزر واقع شده است. قله شاهوار با ارتفاع 3945 متر بلندترین و نقاط ساحلی با ارتفاع 26- پست ترین نقاط استان گلستان هستند.به طور کلی این استان از نظر ناهمواری به سه ناحیه تقسیم می شود:

 الف) ناحیه کوهستانی: این ناحیه شامل مناطقی با ارتفاع 500 تا بیش از 3000 متر بوده و پوشیده از گونه های جنگلی و مرتع است.

ب) ناحیه کوهپایه ای: این ناحیه شامل تپه های کوچک تپه ماهورها و دلندها بوده و با اراضی جنگلی پوشیده شده است.

ج) ناحیه جلگه ای و اراضی پست: این ناحیه که در حاشیه دریای خزر و خلیج گرگان واقع است ارتفاعی پایین تر از سطح دریای آزاد داشته و به تدریج به سمت شرق بر ارتفاع آن افزوده می شود. همچنین این منطقه محل استقرار شهرها و بیشتر روستاهای استان بوده و از لحاظ تراکم جمعیت. اراضی کشاورزی. صنایع و دامپروری از اهمیت بسزایی برخوردار است.

 2.4 دریای خزر 

دریای خزر حد واسط قاره های آسیا و اروپاست. چین خوردگی های البرز از جنوب. قفقاز از باختر و فلات اوست اورت از خاور این پهنه آبی را احاطه کرده اند. طول پیرامونی دریای خزر نزدیک به 6500 کیلومتر است که 1200 کیلومتر آن سواحل ایرانند.عمق متوسط این دریا 180 متر و حجم آب در آن نزدیک 78579کیلومترمکعب بوده و درازای آن 1200 کیلومتر و بشترین و کمترین پهنای آن به ترتیب 544 و 202 کیلومتر است. به طور تقریبی می شود گفت تمام سواحل غربی خزر جنوبی جنگلی بوده و کرانه های شمالی آن پست و شنی ست. جنوب این دریا وضعیتی مشابه با غرب آن دارد. از بریدگی های مهم سواحل ایران میتوان به مرداب انزلی و خلیج گرگان اشاره کرد. سواحل جنوب شرقی دریای خزر خلیج گرگان و شبه جزیره میانکاله مهمترین محورهایی است که قابلیت های توریستی برای شنا و دیگر ورزش های آبی دارد.غنی ترین ناحیه دریای خزر از نظر تنوع زیستی برای گونه های آبزی به ویژه ماهیان خاویاری در استان گلستان واقع شده و در حال حاضر بیش از 43 درصد از انواع ماهیان خاویاری سواحل ایران در محدوده این استان صید می گردد.صید ماهیان استخوانی محدوده آب های استان گلستان را خانواده کپور ماهیان و کفال ماهیان تشکیل می دهند که به طور عمده ماهیان نیمه مهاجر و بومی اند و مهاجرت طولانی ندارند.

  
نویسنده : مینا ; ساعت ۱٢:٢٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٩ فروردین ،۱۳۸٧

جغرافیای طبیعی استان گلستان

2. جغرافیای طبیعی استان گلستان  

 2.1  محیط زیست طبیعی

 استان گلستان به لحاظ موقعیت جغرافیایی و ویژگی های اقلیمی و توپوگرافی دربرگیرنده چند اکوسیستم کلان متفاوت است. مناطق کوهستانی استان به ویژه در دامنه شمالی تا ارتفاع 2400 متری و جنگل های خزان و مناطق دشتی شمال از دشت ترکمن صحرا تا نوار مرزی دارای اکوسیستم استپ های نیمه خشک بیابانی است همچنین به علت وجود منابع آبی رودها تالاب ها اکوسیستم های آبی کوچک و بزرگی به صورت متمرکز (تالاب ها) و نواری(رودخانه ها) در مناطق مختلف استان پرکنده اند. علاوه بر این اکوسیستم های آبی می توان با توجه به ویژگی های خاص از قبیل میزان شوری و اتصال به دریا اکوسیستم های آبی تالاب گمیشان و خلیج گرگان را جدا از دیگر اکوسیستم های آبی استان طبقه بندی نمود. یکی دیگر از اکوسیستم های عمده استان اکوسیستم های بیشه و درختزارهای حد فاصل کوهپایه ها تا مناطق دشتی است که متاسفانه امروزه گسترش مناطق شهری و روستایی به همراه توسعه زمین های زراعی این اکوسیستم را تقریبا محو کرده است. 

  2.2 آب و هوا 

عوامل محلی چون: عرض جغرافیایی.ناهمواری. منابع آب ...و عوامل بیرونی مانند فرابار سیبری. کم فشار مدیترانه ای. بادهای موسمی.....سبب تنوع اقلیمی استان شده اند.تنوع اقلیمی استان به دلیل شرایط جغرافیایی و طبیعی قابل توجه است به گونه ای که نواحی جنوبی از آب و هوای کوهستانی نواحی مرکزی و جنوب غربی از آب و هوای مدیترانه ای و نواحی شمالی از آب و هوای نیمه خشک و خشک برخوردار است.در زمستان ها به علت پیشروی توده های سرد شمالی کاهش دمای هوا سبب ریزش باران در جلگه و برف در ارتفاعات         می گردد. در این فصل میزان بارندگی از 200 تا 700 میلی متر در نوسان است.  

 

  
نویسنده : مینا ; ساعت ۱٢:۳٥ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٧ فروردین ،۱۳۸٧

کلیاتی درباره استان گلستان

 

1. کلیاتی درباره استان گلستان

 1.1موقعیت جغرافیایی 

استان گلستان از نظر جغرافیایی بین 53 درجه و 57 دقیقه تا 56 درجه و 22 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 30 دقیقه تا 38 درجه و 8 دقیقه عرض شمالی در محدوده منطقه معتدله شمالی در شمال کشور واقع است. این استان از شمال به کشور ترکمنستان . از شرق به استان خراسان . از غرب به دریای خزر و استان مازندران و از جنوب به استان سمنان محدود است.

 1.2مساحت استان

  مساحت استان گلستان بالغ بر 204377 کیلومترمربع 13 درصد از کل مساحت کشور بوده و از این نظر در بین سایر استان ها در رتبه نوزدهم قرار دارد.

 1.3 استان از نظر تقسیمات کشوری

 از نظر تقسیمات کشوری استان گلستان مشتمل بر 11  شهرستان 21 شهر 21 بخش 50 دهستان و 1069 آبادی اعم از مسکونی و غیر مسکونی است.

شهرستان های استان عبارتند از:

 گرگان . گنبد کاووس. بندر ترکمن. بندرگز. علی آباد. مینودشت. آق قلا. کلاله. کردکوی. آزادشهر و رامیان.

دیگر شهرهای مهم استان هم عبارتند از:

مراوه تپه. گالیکش. داشلی برون. دلند. خان ببین. گمیشان...  

 1.4 جمعیت استان

 استان گلستان 1656517 نفر را در خود جای داده است که بیش از 3/1 آنها در شهرهای استان سکونت داشته و کمتر از 3/2 آنها در روستاهای استان به سر می برند. شهرستان گرگان با 376559 نفر جمعیت پرجمعیت ترین شهرستان و شهرستان بندرگز با 49598 جمعیت کم جمعیت ترین شهرستان استان هستند.  

 

  
نویسنده : مینا ; ساعت ۱٢:٥۸ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٠ فروردین ،۱۳۸٧