جغرافیای طبیعی استان گلستان

۲.جغرافیای طبیعی استان گلستان

 2.۳ ناهمواری ها

 این استان بین رشته کوه البرز. دشت های جنوبی کشور ترکمنستان کوه های استان خراسان و دریای خزر واقع شده است. قله شاهوار با ارتفاع 3945 متر بلندترین و نقاط ساحلی با ارتفاع 26- پست ترین نقاط استان گلستان هستند.به طور کلی این استان از نظر ناهمواری به سه ناحیه تقسیم می شود:

 الف) ناحیه کوهستانی: این ناحیه شامل مناطقی با ارتفاع 500 تا بیش از 3000 متر بوده و پوشیده از گونه های جنگلی و مرتع است.

ب) ناحیه کوهپایه ای: این ناحیه شامل تپه های کوچک تپه ماهورها و دلندها بوده و با اراضی جنگلی پوشیده شده است.

ج) ناحیه جلگه ای و اراضی پست: این ناحیه که در حاشیه دریای خزر و خلیج گرگان واقع است ارتفاعی پایین تر از سطح دریای آزاد داشته و به تدریج به سمت شرق بر ارتفاع آن افزوده می شود. همچنین این منطقه محل استقرار شهرها و بیشتر روستاهای استان بوده و از لحاظ تراکم جمعیت. اراضی کشاورزی. صنایع و دامپروری از اهمیت بسزایی برخوردار است.

 2.4 دریای خزر 

دریای خزر حد واسط قاره های آسیا و اروپاست. چین خوردگی های البرز از جنوب. قفقاز از باختر و فلات اوست اورت از خاور این پهنه آبی را احاطه کرده اند. طول پیرامونی دریای خزر نزدیک به 6500 کیلومتر است که 1200 کیلومتر آن سواحل ایرانند.عمق متوسط این دریا 180 متر و حجم آب در آن نزدیک 78579کیلومترمکعب بوده و درازای آن 1200 کیلومتر و بشترین و کمترین پهنای آن به ترتیب 544 و 202 کیلومتر است. به طور تقریبی می شود گفت تمام سواحل غربی خزر جنوبی جنگلی بوده و کرانه های شمالی آن پست و شنی ست. جنوب این دریا وضعیتی مشابه با غرب آن دارد. از بریدگی های مهم سواحل ایران میتوان به مرداب انزلی و خلیج گرگان اشاره کرد. سواحل جنوب شرقی دریای خزر خلیج گرگان و شبه جزیره میانکاله مهمترین محورهایی است که قابلیت های توریستی برای شنا و دیگر ورزش های آبی دارد.غنی ترین ناحیه دریای خزر از نظر تنوع زیستی برای گونه های آبزی به ویژه ماهیان خاویاری در استان گلستان واقع شده و در حال حاضر بیش از 43 درصد از انواع ماهیان خاویاری سواحل ایران در محدوده این استان صید می گردد.صید ماهیان استخوانی محدوده آب های استان گلستان را خانواده کپور ماهیان و کفال ماهیان تشکیل می دهند که به طور عمده ماهیان نیمه مهاجر و بومی اند و مهاجرت طولانی ندارند.

  
نویسنده : مینا ; ساعت ۱٢:٢٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٩ فروردین ،۱۳۸٧