جغرافیای طبیعی استان گلستان

2. جغرافیای طبیعی استان گلستان  

 2.1  محیط زیست طبیعی

 استان گلستان به لحاظ موقعیت جغرافیایی و ویژگی های اقلیمی و توپوگرافی دربرگیرنده چند اکوسیستم کلان متفاوت است. مناطق کوهستانی استان به ویژه در دامنه شمالی تا ارتفاع 2400 متری و جنگل های خزان و مناطق دشتی شمال از دشت ترکمن صحرا تا نوار مرزی دارای اکوسیستم استپ های نیمه خشک بیابانی است همچنین به علت وجود منابع آبی رودها تالاب ها اکوسیستم های آبی کوچک و بزرگی به صورت متمرکز (تالاب ها) و نواری(رودخانه ها) در مناطق مختلف استان پرکنده اند. علاوه بر این اکوسیستم های آبی می توان با توجه به ویژگی های خاص از قبیل میزان شوری و اتصال به دریا اکوسیستم های آبی تالاب گمیشان و خلیج گرگان را جدا از دیگر اکوسیستم های آبی استان طبقه بندی نمود. یکی دیگر از اکوسیستم های عمده استان اکوسیستم های بیشه و درختزارهای حد فاصل کوهپایه ها تا مناطق دشتی است که متاسفانه امروزه گسترش مناطق شهری و روستایی به همراه توسعه زمین های زراعی این اکوسیستم را تقریبا محو کرده است. 

  2.2 آب و هوا 

عوامل محلی چون: عرض جغرافیایی.ناهمواری. منابع آب ...و عوامل بیرونی مانند فرابار سیبری. کم فشار مدیترانه ای. بادهای موسمی.....سبب تنوع اقلیمی استان شده اند.تنوع اقلیمی استان به دلیل شرایط جغرافیایی و طبیعی قابل توجه است به گونه ای که نواحی جنوبی از آب و هوای کوهستانی نواحی مرکزی و جنوب غربی از آب و هوای مدیترانه ای و نواحی شمالی از آب و هوای نیمه خشک و خشک برخوردار است.در زمستان ها به علت پیشروی توده های سرد شمالی کاهش دمای هوا سبب ریزش باران در جلگه و برف در ارتفاعات         می گردد. در این فصل میزان بارندگی از 200 تا 700 میلی متر در نوسان است.  

 

/ 5 نظر / 239 بازدید
هدیه

سلام به گلستان خودمون عالی عالی عالی[چشمک][لبخند][ماچ][گل]

رضا

سلام [گل] کار بسیار خوب و قابل تقدیری رو شروع کردی باید همه استانمونو مثل دیگر شهر های بزرگ ایران بشناسند موفق باشی [گل]

تورو خدا در مورد پوشش گباهی حوضه گرگانرود و فقط در مورد خود گرگانرود اطلاعات بدهید خیلی فوریه.