وضعیت اقتصادی استان گلستان

1 کشاورزی

 

محور فعالیت های اقتصادی استان گلستان، فعالیت های کشاورزی است. این فعالیت ها شامل: زراعت، باغداری، جنگل و مرتع، دام و طیور و شیلات و ابزیان می باشد.

زراعت: در سال زراعی 79_78 مجموع سطح زیر کشت محصولات زراعی استان، اعم از آبی و دیم، بالغ بر 611014 هکتار بوده که حدوداً 95/5 درصد از مجموع سطح زیر کشت آبی و دیم را به خود اختصاص داده است. از مجموع زیر کشت استان 269701 هکتار از آن آبی و 341413 آن نیز دیمی است. گندم، عمده ترین محصول زراعتی استان بوده که هم به صورت آبی و هم به صورت دیم کشت شده و نسبت به کل کشور از عملکرد بالایی برخوردار است.

باغداری: عمده ترین تولیدات باغی استان عبارت است از : هلو، آلو قطره طلا، پرتقال، نارنگی و توت نوغان.

جنگل و مرتع: جنگل های استان از تنوع گونه ای بسیار خوبی برخوردار بوده و در واقع، یکی از مهمترین و با ارزش ترین     جنگل های تجاری و صنعتی کشور به شمار می آید؛ گونه های با ارزشی چون: بلند مازو، راش، توسکا، افرا، ملج، نمدار، ممرز و... در این جنگل ها وجود دارند که از نظر زیست محیطی و اقتصادی دارای اهمیت فراوان می باشند. علاوه بر این گونه ها، باید به گونه ی کمیاب سرخدار اشاره کرد که به صورت نسبتاً خالص و انبوه در محدوده ای از جنگل های علی آباد وجود دارد؛ همچنین گونه ی زربین در جنگل های زرین گل علی آباد، رامیان و مینو دشت، جامعه جنگلی طبیعی قابل توجهی را تشکیل می دهد. گونه سوزنی برگ سرونوش نیز یکی دیگر از گونه های درختی ویژه می باشد که در جنگل های سورکش علی آباد در راتفاع 1600 متری رویشگاه منحصر به فردی را به وجود آورده است.

از نظر موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی، مراتع استان گلستان را می توان به سه گروه: مراتع ییلاقی، مراتع قشلاقی و مراتع میان بند تقسیم نمود.

دام و طیور: استان گلستان به علت دارا بودن شرایط مناسب آب و هوایی برای کشت نباتات علوفه ای و نیز فرآورده های فرعی آنها، کنجاله ها و پس چر مزارع کشاورزی قابل مصرف در تغذیه دام و برخورداری از مراتع وسیع و مستعد، از موقعیت مناسبی برای پرورش انواع دام بهره مند است.علاوه بر این، وجود  کارخانه های تهیه خوراک دام، شمار زیاد فارغ التحصیلان    رشته های دامپروری و دامپزشکی، دانشکده علوم دامی، تعاونی های دامداری، مزیت های خاص، مانند: همجواری با کشورهای آسیای میانه و فاصله کم با مراکز عمده مصرف، زمینه مساعدی را برای توسعه و گسترش دامپروری در منطقه فراهم آورده است.

فعالیت های دامپروری استان به طور عمده شامل: انواع دام و طیور، زنبور عسل، کرم ابریشم و آبزیان است.به دلیل وجود جمعیت دامی قابل توجه، فرآورده های مختلف دامی، از قبیل: شیر خام، گوشت قرمز، گوشت سفید( مرغ و ماهی)، تخم مرغ، عسل، در سطح استان تولید شده و در نتیجه، بخش عمده ای از نیازهای غذایی استان و کشور تامین می گردد.

شیلات و آبزیان: تنوع اقلیمی، شرایط خاص اکولوژیکی، برخورداری از منابع آبی لازم، از جمله: سواحل جنوب شرقی دریای خزر ( حوزه شیلات ترکمن) اکوسیستم های آبی خلیج گرگان و تالاب گمیشان و محصور شدن توسط سه حوزه آبخیز گرگانرود، قره سو و اترک و سایر رود خانه هایی که به دریای خزر می ریزند این منطقه را از نظر تولید و استحصال انواع آبزیان شاخص نموده است. اکنون عمده فعالیت های شیلات استان گلستان در بخش های تولید و استحصال خاویار، صید ماهیان استخوانی، تکثیر و بازسازی ذخایر و پرورش آبزیان در دو بخش آب های شمال( دریای خزر) و آب های داخلی است.    

/ 9 نظر / 382 بازدید
محدثه

[گل]

آناهیتا

سلام وبلاگ جالبی داری در ضمن باید بگم که قابل توجه کسانی که سایت یا وبلاگ دارند ما که از اینترنت استفاده می کنیم چرا از سایتمان درآمد نداشته باشیم یا لااقل هزینه اینترنت که درمی آریم می توانید از بهترین روش درج تبلیغات در سایتهای خودتان درآمد ماهیانه و مادم العمر کسب کنید - فقط با عضو رايگان در سايت 5000 تومان اعتبار قابل نقد دريافت مي كنيم. - در قبال معرفي هر نفر به سايت 500 تومان پورسانت قابل نقد مي گيريم. - با استفاده از كدهاي درآمد زا و بر حسب رتبه بازاريابي خود براي هر كليك بين 150 تا 250 ريال درآمد خواهيم داشت. با اين همه مزايا در فكر چه هستيد ؟؟؟؟چیزی از دست که نمی دی !!!! http://www.mi118.com/Register.aspx?Ref=73650 وبلاگ من http://iceheart3.blogspot.com/

دختر برف و باران

سلام عزیزم کارت عالی بود. مخصوصا تولیدات باغیتون ...[شوخی] مواظب خودت باش[ماچ] برام دعا کنی گلم[گل]

جامه دران

مطالب وب شما تخصصی و قابل اعتناست ! حداقل حسنی که برای من دارد آن است که استان گلستان را بهتر و بیشتر می شناسم. حتما که شما نباید خبری بنویسی همین کفایت می کند دست مریزاد

باران

سلام وبلاگ خوبی داری مطالبتم جالبه به منم سربزن خوشحال میشم [خداحافظ]

[گل]

غلامعلی نسائی

جشنواره بزرگ ادبی ؛ بهترین نامه به پدر جانبازم پایگاه فرهنگی { دیار رنج } به منظور بزرگداشت مقام والای جانباز ازمیلاد ابوالفضل العباس تا هفته دفاع مقدس جشنواره بزرگ ادبی ؛ بهترین نامه به پدر جانبازم را برگزار میکند .همیشه آرزو داشتم به تو بگویم لا لائی خس خس سینه ات چقدر برایم آرام بخش است همیشه آرزو داشتم جای دست و پائی که برای امنیت و آسا یش من داده ای باشم . همیشه آرزو داشتم … ولی هیچ وقت نتوانستم ، حالا هرچه آرزو دارم را برایت مینویسم شرکت در این جشنواره مختص فرزندان جانباز نمی باشد همه جوانان و نو جوانان با معرفت ایرانی میتوانند با قلم زیبای خود بهترین نامه را ارسال کنند. برای توضیحات تکمیلی به نشانی ما مراجعه نمائید . دبیر خانه جشنواره : پست الکترونیک : diareranj@gmail.com تماس با پا یگاه : ۰۹۱۱۲۷۰۳۴۱۸ وب سایت : www.diareranj.ir دبیر جشنواره : پایگاه دیاررنج دیار رنج : پایگاه تخصصی فرهنگ و پایداری دفاع مقدس با سلام چنانچه مقدور است لو گوی جشنواره را در وب خود قرار داده و ما را مطلع تا به عنوان حامی شما را معرفی نمائیم : شما قادرید اندازه ان را تغییر دهید . پایگاه دیارنج <a href=&qu